Norské svetry se těší světové oblibě díky svému jedinečnému designu, tradičnímu pletení a bohaté historii spojené s norskou kulturou. Tyto pletené kousky nejsou pouze odrazem chladného severského podnebí, ale také nesou v sobě bohatou paletu vzorů a symboliky, která sahá hluboko do historie norských obyvatel. V tomto článku prozkoumáme tradiční vzory a motivy a budeme sledovat, jak se tato kultura pletení rozvinula a ovlivnila módní průmysl po celém světě.

Historie

Pletení bylo v Norsku rozšířeno asi od 17. století, možná i o trochu dříve. První písemný záznam o pletení v Norsku pochází z roku 1634, z Bergenu. Jedná se o soudní protokol, podle něhož byla Lisbet Pedersdatter obviněna z čarodějnictví.

V tomto století bylo pletení součástí boje proti chudobě. Vyučovalo se ve věznicích, chudobincích a dalších ústavech. Některé z nich se proměnily na manufakturní dílny. Své výrobky prodávaly převážně armádě, námořníkům a otrokům. Nejčastěji se pletly ponožky, rukavice a svetry.

Tradiční vzory a motivy norských svetrů

Do 19. století se do Skandinávie zboží převážně dováželo. Teprve v tomto období se pletařský průmysl více rozmáhal a začaly vznikat vzory, které se staly součástí lidových krojů a kultury.

Selburose

Nebo-li “růže ze Selbu”, je vzor v podobě hvězdy. Je to jeden z nejslavnějších pletacích motivů na světě. V meziválečné době byly výrobky s tímto vzorem vyváženy do celého světa a vzor se tak stal symbolem Vánoc a Norské zimy.

Lusekofte

Tradiční norský svetr s tímto vzorem je černobílý. Jeho název se dá přeložit také jako “vzor luňáka”. Typičtější je použití tohoto vzoru na pánském oblečení.

Setesdal

Tento vzor Norských svetrů je symbolem Norského venkova. Znázorňuje Setesdalské hory a obsahuje geometrické tvary, nejčastěji kříže s hvězdami.

Fiskebein

Motiv rybích kostí symbolizuje odvahu a také povolání rybáře – které je velmi vážené, neboť v historii byly ryby jednou z nejdůležitějších složek potravy vikingů.

Norské svetry ve světové módě

V dnešní době se tyto vzory staly světovými a inspirují řadu významných módních návrhářů po celém světě.

Alexander McQueen

Jedním z nich je britský návrhář, který norské vzory začlenil do své kolekce šatů Pre-owned.

Isabel Marant

Dalším příkladem je francouzská návrhářka, jež se zaměřuje spíše na léžérní styl a ve svých návrzích věrně následuje svoji předlohu.

Kde norské svetry pořídit

V posledních letech se trh s norskými svetry v České Republice značně rozrostl. Ne vždy je ale snadné najít kvalitní kousek. Spousta výrobců sice věrně napodobuje norské vzory, avšak kvalita výsledných produktů není příliš dobrá a svetr vám vydrží nejvýše jednu sezonu.

Jednou z alternativ je uplést si svůj vlastní svetr s norskými vzory. Návody i s přízemi můžete najít např. na stránkách ganstudio.

Pokud ručním pracem příliš neholdujete můžete se podívat na nabídku obchodu Norská móda, kde je široký výběr oblečení pro ženy i muže.

Závěr

Vzorů norských svetrů je o mnoho více, já vybrala ty nejpoužívanější a nejzajímavější. Norská móda je velmi zajímavá a v zimním období také velmi pohodlná. Napište mi, co vás v článku zaujalo nejvíce a který vzor se vám líbí?

Zdroje

snl.no

wikipedia.org

miinto.no


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *