Jak se slaví Vánoce v Norsku?

Více než 60% Norů má na štědrovečerní večeři pizzu Grandiosu. Nevěříte? No, spousta Norů uvěřila. Tento titulek použila firma jako propagační kampaň, která zafungovala opravdu výborně. Pokud vás zajímají ale ty skutečné tradice Vánoc v Norsku, čtěte dál, v tomto článku se jim dále budu věnovat.

Advent v Norsku

Norové jsou velmi věřící národ a tak i adventní tradice vychází z křesťanského pojetí Vánoc. Stejně, jako my, používají adventní věnec a adventní kalendář, s jejichž pomocí odpočítávají čas do Štědrého dne. Ve větších městech se pořádají Vánoční trhy. Osobně jsem byla pouze v Trondheimu. Svou velikostí se těm Brněnským či Pražským ale nevyrovnají.

Pravidelně si také do oken věší Vánoční hvězdu, která jim svítí až do ledna.

Vánoční trhy v Trondheimu

Vánoční jídlo v Norsku

Narozdíl od Čechů Norové nemají jen jeden tradiční pokrm. Mají jich hned několik, obvykle podle toho, ve které části země žijí. Dnes už je to ale tak promíchané, že si každý připraví to své podle chuti. Některé rodiny dělají dokonce i více jídel najednou.

Pinnekjøtt

Toto je nejčastější štědrovečerní pokrm. Jde o jehněčí žebra a jejich příprava trvá kolem 30 hodin. Pomalu se pečou v troubě a podávají se se zeleninovou omáčkou z mrkve a brambor.

Dnes však mnoho Norů tradiční recept již nepoužívá. Koupí si v obchodě předpřipravené maso, které se peče “jen” asi 5 hodin.

Ribbe

To jsou také pečená žebra, ale pro změnu vepřová. Jsou méně náročná na čas, ačkoliv s přípravami se začíná již tři dny před Vánocemi. Podávají se s pečenou či dušenou zeleninou a sušenými švestkami.

Lutefisk

Toto jídlo je nejtradičnější, avšak dnes již méně připravované. Jde o tresku grilovanou na pánvi a podávanou nejčastěji s bramborem.

Vánoční Norské cukroví

Ve střední Evropě některé hospodyňky dělají i dvacet druhů cukroví. To by se vám v Norsku nepovedlo. Nejčastěji jedí norský perník – který se však dělá jinak, než ten český a používá se do něj i mírně jiné koření.

Kromě toho připravují jako dezert rýžový krém, či rømmegrøtt – což je kaše z mouky a zakysané smetany.

Nejtradičnějším receptem je však Trollkrem, o jehož recept se s vámi podělím.

Trollkrem – recept

Suroviny:

500g očištěných brusinek

200g cukru

2 lžičky vanilkového cukru

2 bílky

Postup:

Všechny ingredience šleháte v kuchyňském robotu, či ručním šlehačem. Napřed se vám rozpadnou všechny bobule, pak se postupně vytvoří růžová pěna. Dezert podávejte ihned.

Kdo rozdává v Norsku dárky

V Norsku chodí Julenissen – což je takový skřítek s kšandama. Tedy v původním podání. Časem se smíchal s Americkým Santou a tak jeho dnešní podoba je něco mezi Českým Mikulášem a Santou.

Dárky však nerozdává pouze ten. Část dárků pod stromečkem mají děti od Julenissen, ty si rozbalují 25.12. ráno. Část dárků si však příbuzní a přítelé rozdávají přímo, takže i děti ví, co od koho dostaly. Tyto dárky se rozdávají už 24.12. večer. Současná podoba je hodně ovlivněna západní kulturou a tradiční norská tradice je již méně zřetelná.

Julenissen

Závěr

Norská kultura je bohatá, avšak tradiční pojetí Vánoc je hodně ovlivněno západní kulturou a současná podoba Vánoc je velmi hybridní. Zvyky, jako věšení Vánoční hvězdy, či zapalování svíček na adventním věnci, však stále setrvávají.

Zdroje

juletradisjonel.no

matprat.no


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *