Norská koruna je součástí norské historie i kultury. Měnová politika v Norsku je úplně jiná, než ta česká a má významný vliv na běžný život všech, kdo v Norsku žijí a Norskou korunou platí. V tomto článku se tedy podíváme na něco z historie, ekonomie i současného užívání norských korun.
Obsah článku:
Historie Norské koruny
Jako první se podívejme na historický kontext. Kdy a za jakých okolností norská koruna vznikla? A jak se vyvíjel její vzhled?
Vznik a vývoj měny
V roce 1873 Norsko vstoupilo do Skandinávské měnové unie, jejímiž členy bylo i Dánsko a Švédsko. O dva roky později Norsko zavedlo jako národní měnu Norskou korunu. Do té doby se platilo tzv. spesidalery. Kurz v té době byl 4 koruny na 1 spesidaler.
Spesidalery byly kryty stříbrem, zatímco koruny jsou kryty zlatem. To je řekla bych nejvýznamější rozdíl mezi nimi.
Ačkoliv byla Unie rozpuštěna již v roce 1972, všechny státy si ponechaly za svou měnu koruny a øre. 1kr = 100 øre.
Vývoj vzhledu bankovek a mincí
Úplně první série bankovek na sobě měla portrét tehdejšího krále Norska, Oskara II.
Druhou sérii navrhl malíř Oluf Wold-Torne. Král zde byl pouze na zadní straně, na přední figuroval Norský tajemník – Wilhelm Frimann, který významně přispěl k rozpuštění Unie s Dánskem a Švédskem.
Třetí série byla vydána nouzově na konci druhé světové války. Přezdívá se jí také “náhradní bankovky”, ačkoliv v oběhu byla téměř deset let.
Čtvrtá série měla vyjít již ve třicátých letech, kdy byl vyhlášen konkurz na umělce, jež bankovky navrhne. Kvůli druhé světové válce byla však jejich výroba odložena, namísto nich v roce 1945 vyšla série tzv. náhradních bankovek. Čtvrtá série proto vyšla až ke konci padesátých let. Obsahuje portréty významných norských osobností.
Pátá série byla platná v letech 1962-1987. Měla dva designéry, pro každou stranu jeden. Bankovky některých hodnot změnily barvu a jiné byly nahrazeny mincemi.
Šestou řadu již navrhlo grafické oddělení Norské Národní banky a platila v letech 1977 – 1998. Na přední straně figurovaly prominentní osobnosti Norského království, na zadní pak byly vyobrazeny umělecké či rukodělné předměty spojené s Norskou kulturou a historií.
Sedmá série již vycházela z uspořádání té předchozí. Změnou bylo, že výrobky byly přiřazovány k osobnostem na přední straně.
Osmá série, platná v letech 2016-2019, byla vytvořena s prvky moře. Stejné prvky jsou na aktuálně platné, deváté sérii, která je té předchozí velmi podobná.
Ekonomický kontext
Jak ropný průmysl ovlivnil hodnotu norské koruny? A jak se tato měna zapojuje do světového obchodu? Pojďme si to spolu rozebrat v následující části.
Vliv ropného průmyslu na hodnotu Norské koruny
Norské bohatství je založeno především na ložiskách ropy, která Norsko těží. Právě díky ropě je toto Království tak bohatou zemí. Má to ale i svou negativní stránku. Kurz norské koruny vůči jiným měnám je silně ovlivněn hodnotou ropy v globálním trhu. Čím více hodnota ropy klesá, tím horší kurz má i norská koruna.
Směnný kurz norské koruny vůči vybraným měnám
Pokud chcete sledovat aktuální kurz, který se vyvíjí a mění každý den, doporučuji sledovat např. google kurzy. Stačí do vyhledávače zadat požadovanou částku a zkratky měn, které chcete mezi sebou převádět.
Cílem tohoto článku je představit vám alespoň přibližný vztah jednotlivých měn. Uvedené kurzy jsou platné k datu 14.10.2023, berte to prosím na vědomí.
Česká koruna
Tato měna vás bude zajímat nejspíše nejvíce, neboť se vás přímo týká. Proto jsem ji zařadila na první místo.
1 NOK = 2,15 CZK
Euro
Další velmi blízká měna, se kterou pravděpodobně i vy občas manipulujete.
1 EUR = 11,48 NOK
Americký dolar
Většina světového obchodu se odehrává právě v této měně, proto je ve výběru také.
1 USD = 10,79 NOK
Britská libra
1 GBP = 13,08 NOK
Polský zlotý
1 PLN = 2,5 NOK
Úloha Norské koruny ve světovém hospodářství
Norské království sice není přímo součástí Evropské Unie, patří však mezi její spřátelené státy a tak obchod mezi Norskem a členskými státy EU kvete.
Jak již bylo zmíněno dříve, Norská koruna je úzce spojena s hodnotou ropy. Měna je tedy tak stabilní, jak stabilní je právě cena ropy na světovém trhu. V dlouhodobém horizontu se jedná o víceméně zanedbatelné výkyvy a stabilní kurz, proto i mnoho investorů hledá v Norské koruně oporu. Ačkoliv je to malá měna, stává se díky tomu významnou i na poli celosvětové ekonomiky.
Nutno ovšem podotknout, že v posledních dvou letech je hodnota ropy a tím i Norské koruny nezvykle volatilní. Uvidíme, zda se dřívější stabilita vrátí zpět, nebo si světové hospodářství bude muset zvyknout na nový stav věcí.
Závěr
Norskou korunu lze stále řadit mezi velmi stabilní měny. Má zajímavou historii, bankovky i mince již neplatných sérií mají dobrou sběratelskou hodnotu. Přesto vám je Norská Národní banka může stále vyměnit za současně platnou alternativu, pokud jim peníze pošlete.
Norská koruna nepatří mezi nejsilnější měny, rozhodně je ale zajímavá co do kultury tak do ekonomie.
Doufám, že vám byl tento článek prospěšný a dozvěděli jste se i něco nového.
Zanechte mi pod článkem komentář, nebo ho sdílejte dále a podpořte tím mé úsilí.
Zdroje:
norgesbank.no
pixabay.com
Leave a Reply